משתלת כל גן
צמחי גן לחוף הים
מאת: אביגיל הלר, מדריכה מקצועים ראשית
 
סמוך לחופי הים של ארצנו ממוקמים אתרי מגורים, קיט ורחצה. בכולם מורגש הצורך בגינון שמטרתו אסתטית אך גם חיונית - בקיץ- מתבקשת הצללה מפני השמש הקופחת, ובחורף - הגנה מפני רוחות סוערות.
יש קושי ביישום הגנות אלו, כיוון שהתנאים סמוך לחוף הים קשים להתפחות הצמחים - הקרקע חולית ודלה והמים הזמינים בה מעטים. תנאים אלה ניתן לשפר באמצעים אגרוטכניים מתאימים, כגון שתליה בבורות, המטוייבים בקומפוסט ותוספת השקיה ודישון.
 

    

קשה יותר להתמודד עם הרוחות העזות, המגיעות מן הים, שנושאות עמן גרגרי חול ורסס מלוח. הרוח חושפת את שורשי הצמחים וגרגירי החול מכסים את נופם, ובנוסף לזאת, הם משתפשפים בענפים ובעלים, המתחככים גם זה בזה, וכתוצאה מכך נפערים פצעים ומתאפשרת חדירת מלחים אל תוך הצמח.
חדירת המלחים והרוח גורמות לפגיה בנוף הצמחים - העלים נפגעים, נקרעים ונושרים, ענפים נשברים וניצנים (במיוחד אלו הפונים לים) - נצרבים.
במקרים רבים, הצמחים אינם שורדים בתנאים הללו, ובמקרים אחרים הם מקבלים צורה שטוחה או סחופה. יש לציין, כי השפעת הרוחות מתחזקת עם העלייה בגובה, שכן נעלם החיכוך עם מי הים והקרקע, אך פוחתת כמות המלחים וגרגרי החול, משום שקשה לרוח לשאת את משקלם לאורך זמן. השפעת רסס הים פוחתת גם כאשר חודרים אל תוך היבשה, אם כי ניתן להבחין בה גם במרחק של מאות מטרים משפת הים.
 
במשך השנים הצטבר מידע אודות צמחים שיכולים לגדול סמוך לשפת הים. לצורכי הבנה הדדית, הוחלט להגדיר צמחים , הגדלים במרחקש של עד 50 מ` משפת הים - כצמחי קו ראשון, צמחים הגדלים במרחקין שבין 50-100 מ` משפת הים - כצמחי קו שני, צמחים הגדלים במרחק שבין 100-500 מ` משפת הים - כצמחי קו שלישי.
 
חלוקה זו היא מלאכותית וסכמתית ואינה תקפה בכל מצב - לעיתים חוף מוגן ומצוי בתוך מפרץ (כגון חוף נווה ים), במקרים אחרים הוא נמצא על רכס כורכר גבוה (כגון חוף וינגייט), או שהוא מוגן ע"י נישה מקומית אחרת.
לעיתים אנו מוצאים צמח שבמקום אחד מצליח במה שמוגדר כ"קו ראשון" אך במקום אחר, שבו משטר הרוחות שונה במקצת או שזווית פגיעתן אחרת - הוא נכשל.
כל השותל צמחים בסמוך לשפת הים - עליו להתחשב בנתונים אלה ולדעת שגם אם הצליח צמח מסוים בתנאים דומים, אין ערובה לכך שיצליח שנית וגם אם יצליח לשרוד, ספק אם ייראה במיטבו (כפי שהוא נראה במקומות המרוחקים משפת הים).
 
מה שמוגדר כ"קו ראשון" עשוי בחלק מהמקומות להצליח סמוך מאוד לשפת הים (קרי 50 מ`), אך במקומות אחרים - רק באזורים מרוחקים יותר.
 
חלק מהצמחים, המוגדרים כ"קו שני" או "קו שלישי" מצויים פיסית סמוך יותר לשפת הים, אך לפי הערכתי, הם מצויים בחופים מוגנים, ולכן נזהרתי מלהכלילם ב"קו ראשון". הגנה על ידי מבנה או צמחים אחרים מאפשרת לשתול צמחים סמוך יותר מהקווים שהוגדרו, שכן הרוח שנושאת את הרסס המלוח וגרגרי החול נחסמת. ניתן גם לגדל צמחים במכלים ולניידם לתנאים מוגנים יותר לפני עונת החורף הקשה. חלק מהצמחים המצויים ברשימה בעייתיים מבחינה גננית, אך משום שמספר הצמחים (במיוחד הגבוהים שורדים סמוך לשפת הים) קטן, הם צויינו.
 
את הצמחים מומלץ לשתול באביב, לאחר שחלפה סכנת הסערות, כדי לאפשר להם להתבסס עד שתתחלנה רוחות החורף.
 
 
 
 
 

 |  ראשי |  אודות המשתלה  |  עולם הצומח  |  קישורים  |  חלון למשתלה  |  הצעת מחיר  |  צור קשר  |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
משתלת כל גן-ייצור ושיווק צמחי גן- www.kolgan.co.il © כל הזכויות שמורות
סניף בית חנן: מושב בית חנן 76868 טלפון:03-9663136 פקס:03-9650704
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל